13 soruda Bitcoin nedir?

Bu makalede bitcoin nedir sorusuna yanıt bulacaksınız.

1. Bitcoin nedir?

Bitcoin kripto paradır. Diğer bir deyiş ile şifrelenmiş ve blockchain (blokzincir) denen internet üzerindeki yazılımla kodlanmış sanal para birimidir. Toplam 22 milyon civarı üretilebilecek şekilde kodlanmış olan bitcoin oldukça güvenli bir karmaşık yazılım ile korunmaktadır.

2. Bitcoini kim buldu?

Bitcoin i Nakamoto Satoshi yazdı ve geliştirdi.

Bitcoin nedir?
Bitcoin ned,Bitcoin Photo by Simon on Pexels.com

3. Blockchain ne demek?

Blockchain türkçe karşılığı blokzincir demektir. Blokchain en basit ve sade tarifi ile decentralize yani merkezi olmayan, dağıtık, şeffaf, ulaşılabilir ve değiştirilemez bir kayıt defteridir. Birbirine zincir halkalar gibi bağlı bloklardan oluşur. Daha teknik bir tabirle blokzincir şifrelenmiş, dağıtık bir veritabanıdır. Bu defter yada veritabanının merkezi yada merkeziyetsiz (dağıtık) yönetimi mümkündür.

4. Blockchain Bitcoin farkı nedir?

Blockchain (blokzinciri) bitcoin in üzerinde çalıştığı ağdır. Bitcoin şifreli bir para birimi yani krpito para iken blockchain onun yazılı olduğu merkeziyetsiz dağıtık güvenli değiştirilemez ağdır. Bu ağı onbinlerce node (nod) denen farklı ülke ve şehirlerdeki bilgisayaralar oluşturur. Bu bilgisayar yada asic denen cihaz sahipleri hem ağı oluşturur hem ağı korur hem de bu hizmetleri karşılığı ödül alır bu mekanizmaya madencilik mekanizması denir.

5. Bitcoin nasıl üretilir?

Bitcoin ilk çıktığında bilgisayarlar aracılığı işlemciler ile üretilebiliyordu. Daha sonra üretim Üretim her geçen sene zorlaştı ve artık sadece mining cihazları ile üretim yapılabiliyor.

6. Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin binance borsasına kayıt olunarak kolayca banka havalesi yada kredi kartı ile satın alınabilir.

7. Bitcoin ne işe yarar?

Bitcoin bir felsefedir, bir anlayıştır, sınırsız basılan fiat paralara alternatif olarak sınırlı sayıda basılabilen bir para birimidir.

8. Bitcoin cüzdanı ne demek?

Bitcoin lerinizi borsalarda bulundurabileceğiniz gibi soğuk cüzdan denen şifreli şekilde blockchainde de saklayabilirsiniz. Sadece bir kağıda yazacağınız 12/24 tane kelime ile cüzdana erişim sağlamanız mümkündür. Cüzdandan dilediğinizde btc göndermeniz mümkündür. O şifre yerine geçen kelimeleri çaldırmadığınız sürece btc (bitcoin) leriniz her daim güvendedir.

9. Bitcoin cüzdanı nasıl indirilir?

Bitcoin nedir? Bitcoin cüzdanı nedir, farkları nelerdir?

10. Bitcoin güvenli mi?

11.Soğuk Cüzdan ne demek?

12.Bitcoin ile nasıl para kazanılır?

13.