13 soruda Blockchain (blokzinciri) nedir?

Bu makalede blockchain yani blokzinciri nedir sorusuna 13 cevap ile yanıt bulacaksınız.

1.BlockChain / BlokZincir kısaca nedir?

Blockchain türkçe karşılığı blokzincir demektir. Blockchain en basit ve sade tarifi ile decentralize yani merkezi olmayan, dağıtık, şeffaf, ulaşılabilir ve değiştirilemez bir kayıt defteridir. Birbirine zincir halkalar gibi bağlı bloklardan oluşur. Daha teknik bir tabirle blokzincir şifrelenmiş, dağıtık bir veritabanıdır. Bu defter yada veritabanının merkezi yada merkeziyetsiz (dağıtık) yönetimi mümkündür.

2.Blockchain Blokzinciri kim buldu?

Blockchain ilk defa Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında yazılmıştır. Bitcoin in tanıtımında temelleri belirlenmiş ve internette yeni çağı başlatmıştır.

bitcoin finance trade chain blokzinciri
Blokzinciri Photo by Roger Brown on Pexels.com

3.Blockchain kullanım alanları nelerdir?

Blockchain (blokzincir) veri işlnebilecek her alanda kullanımı mümkündür. Şeffaf ve değiştirilemez yapısı, dağıtık ve güvenli altyapısı ile oy verme işlemleri, stok veritabanı, krpitopara, değerli belgelerin yaratılması, saklanması ve arşivlenmesi, hızlı ve ekonomik para transferi, telif hakları, sağlık hizmetlerinde veri saklama, defi ile borç verme borç alama, leasing ve sigortacılık gibi akıllı sözleşmeler yardımı ile sınırsız alanda sınırsız kullanım alanına sahiptir.

Blockchain bir devrimdir, toplumu ve teknolojiyi kökünden değiştirecektir ancak bu zaman alacaktır. Bitcoin, Etherium gibi kriptoparalar blockchain kullanan örneklerdir. Blokzinciri çok daha büyük bir bütündür…

10 soruda blokzincir nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir