Layer X, Blokzincir Tabanlı Oylama Platformu Geliştirdi.

Japonya merkezli Layer X, blokzincir destekli bir elektronik oylama sistemi geliştirdi.

Tsukuba şehri tarafından yürütülen “akıllı şehir” girişimi kapsamında blokzincir destekli elektronik oylama sistemi geliştirdiğini duyuran. Layer X, yeni oylama sisteminin yerel yönetimlerde kullanmasını amaçladığını belirtti.

Layer X, Blokzincir Tabanlı Oylama Platformu Geliştirdi.

Tokyo merkezli şirket, yeni sistemin çift oy kullanmanın önlenmesi, oylama içeriğinin doğru bir şekilde saklanması, seçmen gizliliği ve işlem kayıtlarının yönetimi de dahil olmak üzere elektronik oylamanın tüm teknik ihtiyaçları karşıladığını açıkladı.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre; oylama sistemi, seçmenlerin kendi oylama sonuçlarını kontrol etmelerine olanak tanıyor ve kriptografi sayesinde kayıt ve sayım işlemlerinin düzgün bir şekilde gerçekleştirildiğini doğrulayabiliyor.

Yerel yönetimlerde yeni oylama sistemini kullanmayı amaçladığını belirten Layer X,  Ayrıca çeşitli yönetimlerin dijital dönüşümü (DX) ile ilgili teknik sorunları çözmeye yönelik hizmetleri güçlendirmek için çalıştığını da ifade etti.

Layer X ayrıca, Tsukuba’yı “akıllı bir şehre” dönüştürmeyi amaçlayan Tsukuba Şehri, İbaraki İdari Bölgesi Akıllı Konseyine katılacağını duyurdu.

Koronavirüs salgını, birçok ülkeyi ve yerel eyaleti blokzincir tabanlı çevrimiçi oylama sistemleri geliştirmeye sevk etti. Rusya, blokzincir tabanlı elektronik oylama sistemi hakkında çeşitli denemeler yaptı ve platformun kaynak kodunu GitHub’da yayınladı.

Aynı şekilde, Fransa’da Verneuil-sur-Seine topluluğu, blokzincir tabanlı bir uygulama aracılığıyla bir yol projesini oylamış; Demokratik Parti ise, Michigan’da blokzincir tabanlı Voatz platformu aracılığıyla başarılı bir elektronik oylama gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Kaynaklar:
https://cointelegraph.com/news/japanese-firm-layer-x-labs-develops-blockchain-based-e-voting-protocol
https://www.bfmedia.io/haberler/layer-x-blokzincir-tabanli-oylama-platformu-gelistirdigini-acikladi-8523.html