Zcash (ZEC)’in ilk yarılanması tamamlandı.

Privacy Coin Zcash (ZEC) ilk yarılanması gerçekleşti. Ayrıca tartışmalı “Kurucuların Ödülü” nü kaldıran Canopy adlı beşinci büyük yükseltmeyle aynı zamana denk geldi.

Gizlilik odaklı kripto para birimi Zcash ilk yarılanmasını yaşadı. Madencilerin ödülleri 6,25 ZEC’den 3,25 ZEC’ye düşürüldü. Yarılanmayla aynı zamana denk gelen beşinci büyük Zcash yükseltmesi, tartışmalı “Kurucuların Ödülünü” de kaldırdı.

Bitcoin’in yarılanmasında olduğu gibi, Zcash blok zinciri madencilerin ödüllerini kabaca her dört yılda bir yarıya indirecek şekilde programlanmıştır. Bu, madeni paraların aşırı bolluğunun neden olduğu potansiyel enflasyonu önlemek ve kripto değerini korumak (veya belki de artırmak) için yapılır.

İlk yarılanma ile aynı zamana denk gelen Zcash geliştiricileri, Canopy adlı beşinci büyük ağ yükseltmesini de devreye aldı. Başlıca değişiklikleri, öncelikle topluluğun ödüllerin nasıl dağıtıldığına ilişkin bazı endişelerini ele alıyor. Her şeyden önce, yükseltme sözde “Kurucuların Ödülü” nü kaldırdı. Canopy’den önce, tüm madencilik ödüllerinin% 20’si, Blockchain’i geliştiren Electric Coin Company, Zcash Foundation ve Zcash’in ilk kurucuları arasında paylaştırıldı.

zcash
ZCash (ZEC) ilk yarılanmasını tamamladı.

Electric Coin Company bugün Twitter’da “Canopy, yeni katılımcıların Zcash’i iyileştirmesi, geliştirmesi, genişletmesi ve desteklemesi için ayrılmış yeni bir geliştirme fonu kuruyor ve Kurucular Ödülü sona erdi” dedi.

Zcash madencileri blok ödüllerinin yalnızca% 80’ini almaya devam ederken, kalan% 20’nin% 8’i, üçüncü taraf geliştiricileri desteklemeyi amaçlayan Büyük Bağış Fonu’na gidecek. Topluluk ayrıca, yarılanmadan sonra potansiyel olarak süresi dolabileceği için geliştirme fonunun önümüzdeki dört yıl için uzatılması için oy kullandı. Şu andan itibaren Electric Coin Company ve Zcash Foundation tüm blok ödüllerinin sırasıyla kalan% 7 ve% 5’ini alacak. Bir sonraki yarılanma, Zcash madencilerinin blok ödülünü 1.5625 ZEC’ye düşürecek ve 2024’te bir noktada gerçekleşecek.

Sonuç olarak enflasyon oranı %25 ten %12.5 a düştüğü ve kurucular ödülü kaldırıldığı için bu gelişmeler orta-uzun vadede fiyata olumlu yansıyacaktır.

Kaynak :

Zcash Community